Rezultati Pesmi Evrovizije 2025 – Avstrija rešila Pesem Evrovizije
Pa je za nami! Letošnja 69. Pesem Evrovizije je pod streho, Avstrija pa je v žep pospravila svojo tretjo zmago – evrovizijska karavana je tako že »na poti« v Avstrijo, kjer bo najverjetneje Dunaj tisti, ki bo po 11 letih ponovno gostil evrovizijski spektakel. No, tako bi lahko povzeli letošnjo edicijo povsem površinsko. Resnično pa je letošnja edicija bila … razburljiva, šokantna, nepredvidljiva – a zelo dobra!
Švicarska televizija je letos pripravila šov, ki smo ga vajeni s strani prekaljenih Švedov. Vse je potekalo, kot mora. Vsi trije večeri so minili brez vidnejših tehničnih napak (največja se je v prenosu zgodila ravno Švicarki pri nastopu v polfinalu) pa tudi voditeljski duet in v finalu trojček je svojo nalogo opravil zelo solidno. Televizijska produkcija je zopet ponudila nov zorni kot Pesmi Evrovizije, ko smo zaradi evrovizijskega odra bili deležni tudi »stranskih« posnetkov in zelo veliko posnetkov z odra proti publiki. To je omogočila letošnja zasnova evrovizijskega odra, ki je bil res nekaj posebnega – velik televizijski ekran, ki je uokviril evrovizijsko dogajanje in dodal piko na i standardnemu velikanskemu LED ozadju, ki je zdaj že stalnica evrovizijskega odra.
A ne samo resnično dodelani kadri in potek šovov, tudi mesto Basel je zaživelo s Pesmijo Evrovizije! Vse od evrovizijske vasice, do evrovizijske ulice in najdaljše turkizne preproge na otvoritveni slovesnosti. Švicarji oz. prebivalci Basla so res želeli pokazati svojo odprtost, prijaznost in navdušenost nad največjim glasbenim dogodkom na svetu. Mesto je dihalo s Pesmijo Evrovizije. In ne samo, da je dvorana St. Jakobshalle pokala po šivih v finalnem večeru – Švicarji so napolnili še sosednji nogometni stadion s 40 tisoč gledalci, ki so se zabavali ob ogledu Pesmi Evrovizije iz sosednje dvorane na velikih LED zaslonih sredi nogometnega igrišča. Nekaj, kar bi lahko postalo tudi stalnica evrovizijskega dogajanja v gostiteljskem mestu.
Pa pojdimo od komentarja organizacije še h komentarju in analizi rezultatov in glasovanja v obeh polfinalih večerih ter v velikem finalu Pesmi Evrovizije 2025, ki je bila 69. po vrsti!
POVZETKI ANALIZE
Polfinala
V prvem polfinalu je zmago slavila Ukrajina s 137 točkami. 15 točk manj je prejela Albanija (122) in zasedla drugo mesto. Ukrajina je bila na prvih treh mestih v 9. od 18. držav.
Slovenija je bila 13., prejela je točke od osmih držav, 12 točk pa je podelila Hrvaški.
Prvi polfinale je bil precej izenačen in ni bilo izrazitega zmagovalca, saj so bile razlike v točkah med prvimi petimi državami majhne.
V drugem polfinalu je zmagal Izrael s kar 203 točkami – lani je prav tako zmagal Izrael (194 točk). Nato pa je sledil prepad. Drugouvrščena Latvija je prejela 130 točk, kar je 73 točk manj kot Izrael. Izrael je v drugem polfinalu bil na prvem mestu v 13. od 19. držav. Če v prvem polfinalu ni bilo izrazite favoritke, pa je v drugem polfinalu bila zgodba diametralno drugačna. Izrael je kraljeval na prvem mestu z veliko prednostjo pred drugimi.
Stavnice so v prvem in drugem polfinalu pravilno napovedale 8 finalistov. Zmotile so se pri Cipru in Belgiji v prvem polfinalu, namesto njiju sta se v finale prebili Islandija in Portugalska, ki so ji stavnice napovedale zadnje mesto. Vdrugem polfinalu so se zmotile pri Avstraliji in Češki, namesto njiju sta se v finale prebili Latvija in Danska.
Finale
Avstrijec je prejel 49,7% vseh možnih točk za posamezno državo, od strokovnih žirij je prejel 60% vseh možnih točk za posamezno državo. Na telefonskem glasovanju je prejel 40% vseh možnih točk za posamezno državo.
Izrael je prejel 40% vseh možnih točk za posamezno državo, na telefonskem glasovanju je prejel 67% vseh možnih točk za posamezno državo. Od strokovnih žirij je prejel 13,8% vseh možnih točk za posamezno državo.
Prvih pet držav je skupaj osvojilo 1726 točk, kar predstavlja 40% vseh podeljenih točk.
Avstrija je prejela točke od 32. strokovnih žirij (8 dvanajstic, 4 desetice, 5 osmic - Češka, Italija, Gruzija, San Marino in Azerbajdžan ji niso podelile nobene točke). Slovenska žirija ji je podelila 10 točk. Na telefonskem glasovanju je Avstrija prejela točke od 33. držav, a ni osvojila niti ene dvanajstice.
Izrael je prejel točke od 14. strokovnih žirij (1 dvanajstica, nobene desetice in osmice), točk ni prejel od 22. strokovnih žirij. Na telefonskem glasovanju je Izrael prejel točke od vseh držav, razen treh(Hrvaška, Poljska in Armenija). Prejel je 13 dvanajstic, 6 desetic in 2 osmici. Izrael je tako zmagal v 13 državah, v še osmih pa je bil drugi ali tretji.
Avstrijec je prepričal strokovne žirije (258), Izraelu pa je kljub najvišjemu rezultatu telefonskega glasovanja (297) zmanjkalo 79 točk, zaradi prevelike razlike do Avstrije pri strokovnih žirijah (198 točk!, 14. mesto pri strokovnih žirijah). Avstrijec je na telefonskem glasovanju osvojil 4. mesto s 178 točkami.
Tretjeuvrščena Estonija je bila pri strokovnih žirijah na devetem mestu, na telefonskem glasovanju pa na drugem mestu.
Četrtouvrščena Švedska je pri strokovnih žirijah zasedla šesto mesto, na telefonskem glasovanju pa tretje mesto.
Petouvrščena Italija je bila četrta po strokovnih žirijah, na telefonskem glasovanju pa je zasedla 10. mesto.
Pri glasovanju strokovnih žirij je vsaj eno dvanajstico prejelo 13 držav. Največ dvanajstic (8) je prejela Avstrija, 6 jih je prejela Italija, 5 pa Francija.
Na telefonskem glasovanju je vsaj eno dvanajstico prav tako prejelo 13 držav. Največ dvanajstic je prejel Izrael, in sicer 13, kar pomeni, da je zmagal v tretjini držav. Estonija je prejela 5 dvanajstic, Švedska pa 4. Zmagovalka Avstrija ni prejela nobene dvanajstice, kar pomeni, da ni zmagala na telefonskem glasovanju v nobeni državi.
Slovenija je svoje točke v skupnem seštevku podelila takole: Italija 24 točk, Avstrija 20, Estonija 14, Švedska 11, Ukrajina 8, Švica 8, Albanija 8, Izrael 6, Norveška 4, Nizozemska 4, Luksemburg 4, Francija 3, Portugalska 1 in Islandija 1. Točke smo tako podelili 14. državam. Strokovna žirija in gledalci so le šestim državam točke podelili oboji (Italija, Avstrija, Estonija, Švedska, Ukrajina, Norveška), pri osmih državah pa so se mnenja razhajala. Enako število sta podelili Italiji (12), Avstriji (10), Estoniji (7) in Norveški (2).
Čeprav se na prvi pogled zaradi Avstrije in Izraela zdi, da so imele strokovne žirije in gledalci povsem različen okus, temu ob podrobnejšem pogledu vendarle ni povsem tako, a so vseeno nekateri razkoraki precej globoki. Šest držav (lani sedem) so med najboljših deset uvrstile tako strokovne žirije, kot gledalci – to so Avstrija, Estonija, Švedska, Italija, Grčija in Finska. Le pri Grčiji je prišlo do konsenza, saj je bila 8. tako pri gledalcih, kot pri žirijah (tudi Armenija na 18. mestu).
Največji razkorak med gledalci in strokovnimi žirijami je bil pri Poljski - pri gledalcih 7., pri strokovnih žirijah šele 24. (17 mest razlike).
Največji razkorak med strokovnimi žirijami in gledalci pa je bil pri gostiteljici Švici – pri strokovnih žirijah je bila 2., pri gledalcih pa šele 25. (23 mest razlike).
Izrael je pri gledalcih bil 1., pri strokovnih žirijah šele 14. (13 mest razlike).
Lani je pri desetih državah bilo več kot 10 mest razlike, največ pri Hrvaški (18 mest razlike), medtem ko je letos več kot deset mest razlike pri devetih državah (največja razlika 23 mest).
Polfinalni rezultati so se letos lepo preslikali v finale. Prvih pet iz vsakega polfinala je pristalo na prvih 13. mestih v finalu, mednje so se vrinile Švica, Italija in Francija. Zanimivo je, da sta Avstrija in Estonija, ki sta bili v polfinalu peti, na koncu zasedli 1. in 3. mesto.
Stavnice so letos drugič zapored napačno napovedale zmagovalca Pesmi Evrovizije. In to z velikim odstotkom. Pred tem so stavnice 4 leta zapored pravilno napovedale zmagovalca. Stavnice so letos prepričljivo napovedovale zmago Švedski s kar 49% verjetnostjo, lani so Hrvaški napovedovale zmago z 52% verjetnostjo. Drugo mesto so stavnice napovedale Avstriji (21%), tretje pa Franciji (8%).
Stavnice so letos pravilno napovedale le tri države med Top 5 – Avstrijo, Estonijo in Švedsko, a za nobeno pravilnega končnega mesta. Med Top 3 so pravilno napovedale le Avstrijo (Švedska je bila 4., Francija pa 7.). Če pogledamo najboljših deset, so pravilno napovedale sedem držav (tako kot lani!), zgrešile so pri Franciji, Nizozemski in Malti; namesto teh so se med najboljših deset uvrstile Italija, Grčija in Ukrajina.
Največji padec med stavnicami in končnim mestom so zabeležile Finska, Malta, Islandija in Španija, ki so končale 7 mest nižje, kot so jim napovedovale stavnice.
Največji vzpon glede na stavnice pa sta zabeležila Grčija in Latvija, ki sta končali 9 mest višje, kot so jima napovedovale stavnice.
Iz tega lahko zaključimo, da se po eni strani stavnice niso tako veliko motile pri končnih mestih, saj je največja razlika bila 9 mest (lani 14.), so pa precej zgrešile pri vrstnem redu, predvsem pri prvih desetih. Natančno pa končnega mesta stavnice niso pravilno napovedale nobeni izmed 26. držav v finalu!
Tudi na letošnji Pesmi Evrovizije ni šlo brez osvojenih nič točk. Pri strokovnih žirijah se je to zgodilo Islandiji (33 točk na telefonskem glasovanju). Na telefonskem glasovanju pa sta brez točk ostali Združeno kraljestvo (88 točk po strokovnih žirijah) in Švica (213 točk po strokovnih žirijah).
PODROBNEJŠA ANALIZA
Prvi polfinale

V obeh polfinalih 10 finalistov določi le telefonsko glasovanje, glasovi strokovne žirije pa nadomestijo telefonsko glasovanje samo v primeru kakršnekoli nepravilnosti pri telefonskem glasovanju. Prav tako je tudi letos ostal set evrovizijskih točk, ki so ga podelili gledalci Preostalega sveta (Rest of the World), ki pa niso imeli svoje strokovne žirije.
Skupaj sta bili v prvem polfinalu podeljeni 1102 točki, posamezna država pa je lahko prejela največ 216 točk.
V prvem polfinalnem večeru je zmago slavila Ukrajina s 137 točkami.15 točk manj je prejela Albanija (122) in zasedla drugo mesto. Nizozemska na tretjem mestu je za Ukrajino zaostala še točko več (121), favoriti stavnica za zmago Švedi pa so v polfinalu zasedli šele četrto mesto s 118 točkami (19 manj kot Ukrajina). Peto mesto je zasedla Estonija s 113 točkami.
Nato je sledil večji razkorak med 5. in 6. mestom (19 točk): Islandija je bila 6., Poljska 7., Norveška 8., Portugalska 9. in San Marino 10.
Za tri točke je finale zgrešil Ciper, ki je zasedla 11. mesto, zadnje mesto pa je s sedmimi osvojenimi točkami zasedel Azerbajdžan.
Slovenija je zasedla končno 13. mesto s 23 točkami, enako število je imela tudi Belgija, ki pa je dobila točke od manj držav in zasedla 14. mesto.
Iz rezultatov vidimo, da je prvi polfinale pri vrhu bil precej izenačen. V razliki 24 točk je bilo namreč prvih pet držav! Med 5. in 10. mestom pa je bilo 67 točk razlike.
Prvih pet držav je tako skupaj osvojilo 611 točk, kar je 55% vseh podeljenih točk. Slabo četrtino vseh podeljenih točk sta osvojili Ukrajina in Albanija skupaj – lani sta prvi dve Hrvaška in Ukrajina osvojili tretjino vseh točk v polfinalu.
Ukrajina je dosegla 63% odstotkov vseh možnih točk za posamezno državo, Hrvaška lani je prejela 82% možnih točk.
Tako vidimo, da je letošnji prvi polfinale bil veliko bolj izenačen in ni bilo izrazitega zmagovalca, saj so bile razlike v točkah med prvimi petimi državami majhne.
Podrobne točke
Ukrajina je v polfinalu prejela 4 dvanajstic, 2 desetice in 3 osmice; prejela je točke od vseh držav.
Albanija je prejela 1 dvanajstico, 6 desetic in 1 osmico, točke pa je prejela od vseh držav.
Nizozemska je prejela 2 dvanajstici, 4 desetice in 2 osmici, točke je prejela od vseh držav.
Švedska je dobila 3 dvanajstice, nobene desetice in dve osmici; točke pa je prejela od vseh držav, razen od San Marina.
Dvanajstice so prejele še Ciper (dve), Estonija, Islandija, Poljska, Norveška, San Marino, Hrvaška, Belgija (eno).
Tako vidimo, da je Ukrajina zmagala v štirih državah, sledi ji Švedska z zmago v treh državah, Nizozemska v dveh in Ciper v dveh, ki se ni uvrstil v finale (prejel je točke le od petih držav). Dvanajstice so bile tako izredno razpršene, saj jih je osvojilo kar 12 držav od 15!
Slovenija je v polfinalu prejela točke od osmih držav: 8 od San Marina, 6 od Hrvaške, 3 od Estonije, 2 od Azerbajdžana, 1 točko pa od Ukrajine, Norveške, Cipra in Albanije.
Slovenija je na telefonskem glasovanju podelila točke tako: Hrvaška 12, Ciper 10, Ukrajina 8, Albanija 7, Nizozemska 6, Islandija 5, Švedska 4, Portugalska 3, Norveška 2, Estonija 1.
Stavnice
Stavnice so v prvem polfinalu pravilno napovedale 8 finalistov. Zmotile so se pri Cipru in Belgiji, namesto njiju sta se v finale prebili Islandija in Portugalska!
A če so stavnice pravilno napovedale enako število finalistov kot lani (8), so se letos precej zmotile pri vrstnem redu.
Švedska je na stavnicah bila 1., a je bila na koncu šele 4. Ukrajini so napovedal 5. mesto, a je zasedla 1. Albaniji so napovedale 4. mesto, a je bila 2.
Pravilno so napovedale Nizozemski tretje, Poljski sedmo, Norveški osmo in San Marinu deseto mesto.
So se pa grdo zmotile pri Belgiji, ki je namesto šesta bila v resnici šele 14. Ciper pa je ostal pred finalom (11.), kljub temu, da so mu stavnice napovedale 9. mesto.
Največja skoka pa sta napravili Islandija in Portugalska, slednja je bila zadnja na stavnicah, pa se je uvrstila na 9. mesto, Islandiji pa so stavnice napovedale 12. mesto, pa je končala na 6. mestu.
Sloveniji so stavnice napovedale 11. mesto, a je Klemen končal 13.
Drugi polfinale

Skupaj je bilo v drugem polfinalu podeljenih 1160 točk, posamezna država pa je lahko prejela največ 228 točk.
V drugem polfinalu je zmagal Izrael s kar 203 točkami – lani je prav tako zmagal Izrael (194 točk). Nato pa je sledil prepad. Drugouvrščena Latvija je prejela 130 točk, kar je 73 točk manj kot Izrael. Lani je Nizozemska na drugem mestu za Izraelom zaostala le 12 točk v polfinalu. Na tretje mesto se je uvrstila Finska s 115 točkami, četrto mesto Grčija s 112 točkami. Zmagovalka Avstrija pa je v drugem polfinalu zasedla šele peto mesto (104 točke). Le točko za njo je bila Litva (103 točke), nato pa je sledil spet večji razkorak do 7. mesta Luksemburga (62 točk). 8. je bila Danska, 9. Malta in 10. Armenija.
Avstralija je na enajstem mestu zgrešila finale za 11 točk. Zadnja je bila z 12 točkami Črna Gora (prejela je le 12 točk od Srbije).
Če v prvem polfinalu ni bilo izrazite favoritke, pa je v drugem polfinalu bila zgodba diametralno drugačna. Izrael je kraljeval na prvem mestu z veliko prednostjo pred drugimi. So pa nato države med 2. in 6. mestom bile precej blizu – le 27 točk razlike med 2. in 6. Med 7. in 10. mestom je bilo le 11 točk razlike.
V drugem polfinalu je Izrael sam osvojil 17,5% vseh možnih točk in kar 89% možnih točk, ki jih lahko osvoji posamezna država (le 25 točk manj od možnih 228). Lani je Izraelu uspelo prejeti 85% točk, torej je svoj izplen letos še izboljšal.
Podrobne točke
Izrael je od 13 držav (lani 10) prejel 12 točk (Preostali svet, Malta,Luskemburg, Irska, Grčija, Združeno kraljestvo, Francija, Finska, Danska, Nemčija, Češka, Avstralija, Avstrija), od treh držav je prejel 10 točk (Latvija, Litva, Gruzija), 8 točk od Črne gore, 7 od Srbije in 2 točki od Armenije. Točke je prejel od vseh držav. Izrael se je v polfinalu tako uvrstil na prva tri mesta v vseh državah, razen v Srbiji in Armeniji.
Drugouvrščena Latvija je prejela 12 točk le od Litva, 10 točk je prejela od treh držav, od petih držav po 8 točk. Prejela je točke od vseh držav.
Točke od vseh držav je prejela le še tretja Finska.
Zmagovalka Avstrija ni prejela nobene dvanajstice, 1 desetico in 2 osmici. Točk ni prejela od Združenega kraljestva in Preostalega sveta.
Izrael je tako zmagal v kar 13 državah (dveh tretjinah držav), v treh je bil drugi. Dve dvanajstici je prejela Armenija, po eno dvanajstico pa so prejele še Latvija, Grčija, Litva, Srbija in Črna gora. Srbija in Črna gora sta si dvanajstici izmenjali, prav tako tudi Latvija in Litva. Grčija je dvanajstico prejela od Armenija. Armenija pa od Izraela in Gruzije.
Stavnice
V drugem polfinalu so stavnice prav tako pravilno napovedale osem od desetih finalistov. Zmotile so se pri Avstraliji in Češki, namesto njiju sta se v finale prebili Latvija in Danska.
So se pa stavnice tudi v drugem polfinalu precej zmotile pri vrstnem redu. Na stavnicah je bila prva Avstrija, ki je bila šele 5. Izrael je bil na stavnicah tretji, na koncu prvi. Avstraliji so stavnice napovedale 5. mesto, a je ostala pred finalom na 11. mestu. Češki deveto mesto, a je bila 12. Danska je bila na stavnicah 13., a je bila nato pet mest višje (8.). Najbolj pa so se stavnice zmotile pri Latviji, ki so jo uvrstile na 11. mesto, a je bila na koncu na visokem 2. mestu.
Pravilno so stavnice napovedale le 10. mesto Armenije! Ostalim so stavnice napovedale mesto ali dve razlike, kot njihovo končno mesto.
Veliki finale

Skupaj je v finalu bilo podeljenih 4350 točk; strokovne žirije so podelile 2146 točk, telefonsko glasovanje pa 2204 točke (dodaten set evrovizijskih točk od Preostalega sveta). Posamezna država je lahko prejela največ 432 točk od strokovnih žirij in 444 točk na telefonskem glasovanju, skupno 876 točk.
Na 69. Pesmi Evrovizije je slavila Avstrija (436 točk), na drugem mestu pa je z 79 točkami zaostanka končal Izrael (357 točk). Tretje mesto je s točko zaostanka osvojila Estonija (356 točk), četrto pa Švedska (321 točk). Od petega do desetega mesta so si sledili: Italija (256 točk, 5.), Grčija (231 točk, 6.), Francija (230 točk, 7.), Albanija (218 točk, 8.), Ukrajina (218 točk, 9.) Švica (214 točk, 10.).
Na zadnjem mestu v finalu pristal San Marino, kar je za to državo prvo zadnje mesto v finalu, so bili pa že štirikrat zadnji v polfinalu, nazadnje predlani (2023 – Piqued Jacks) Islandija je zasedla predzadnje mesto.
Nobena država v letošnjem finalu ni ostala brez točk, smo pa zabeležili tri ničle. Prvo je dobila Islandija s strani strokovnih žirij, drugi dve pa sta prejela Združeno kraljestvo in Švica s strani telefonskega glasovanja.
Avstrijec je prejel 49,7% vseh možnih točk za posamezno državo in 10% vseh podeljenih točk. Od strokovnih žirij je prejel 60% vseh možnih točk za posamezno državo. Na telefonskem glasovanju je prejel 40% vseh možnih točk za posamezno državo.
Izrael je prejel 40% vseh možnih točk za posamezno državo in 8,2% vseh podeljenih točk. Na telefonskem glasovanju je prejel 67% vseh možnih točk za posamezno državo. Od strokovnih žirij je prejel 13,8% vseh možnih točk za posamezno državo.
Prvih pet držav je skupaj osvojilo 1726 točk, kar predstavlja 40% vseh podeljenih točk.
Avstrija in Izrael
Letos se je že tretje leto zapored zgodilo, da je v skupnem seštevku zmagal favorit strokovnih žirij, zmagovalec po mnenju gledalcev pa je pristal na drugem mestu. Če je lani med prvim in drugim mestom bilo 44 točk razlike, je letos razlika bila malce večja, 79 točk.
Avstrijec je sicer letos prejel 107 točk manj s strani strokovne žirije, kot lani Švica, prav tako je tudi od gledalcev prejel 48 točk manj kot Švica lani.
Na drugi strani je Izrael letos osvojil bistveno manj točk od strokovne žirije, kot Hrvat lani (150 točk manj). Je pa Izrael tudi s strani gledalcev prejel 40 točk manj, kot lani Hrvat, ki je zmagal na telefonskem glasovanju.
Avstrija je prejela točke od 32. strokovnih žirij: prejela je 8 dvanajstic, 4 desetice, 5 osmic, 7 sedmic, ostale države so podelile 6 točk ali manj. Strokovna žirije Češke, Italije, Gruzije, San Marina in Azerbajdžana ji niso podelile nobene točke. Slovenska žirija ji je podelila 10 točk.
Na telefonskem glasovanju je Avstrija prejela točke od 33. držav, a ni osvojila niti ene dvanajstice, kar pomeni, da ni zmagala v niti eni državi po telefonskem glasovanju. Osvojila je 5 desetic, 1 osmico, 4 sedmice, ostale države so ji podelile 6 točk ali manj. Gledalci Estonije, Luksemburga, Združenega kraljestva in Švedske ji niso podelili nobene točke.
Avstrija je največ, to je skupaj 20 točk (10 od strokovne žirije in 10 od gledalcev) prejela le od Slovenije in Grčije, 19 točk je prejela od Finske, 18 točk pa od Srbije in Nemčije. Drugo najmanjše število točk sta ji podelili Italija in Češka (4 točke), najmanj pa Preostali svet (le eno točko).
Izrael je prejel točke od 14. strokovnih žirij: prejel je eno dvanajstic (Azerbajdžan), 2 sedmici (Irska in Francija), 1 šestico (Hrvaška) od ostalih držav pa 5 točk ali manj. Izrael točk ni prejela od 22. strokovnih žirij.
Na telefonskem glasovanju je Izrael prejel točke od vseh držav, razen treh. Prejel je 13 dvanajstic, 6 desetic in 2 osmici. Gledalci Hrvaške, Poljske in Armenije mu niso namenili nobene točke. Izrael je tako zmagal v 13 državah, v še osmih pa je bil drugi ali tretji. Države, kjer je Izrael zmagal na telefonskem glasovanju so: Avstralija, Azerbajdžan, Belgija, Francija, Nemčija, Luksemburg, Nizozemska, Portugalska, Španija, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo, Preostali svet.
Izrael je skupno največ 24 točk prejel le od ene države, to je bila Azerbajdžan, nato je19 točk prejel od Francija, 17 točk od Nizozemske in Irske, 15 točk od Nemčije.
Tako lahko vidimo, da je Avstrijec prepričal strokovne žirije (258), Izraelu pa je kljub najvišjemu rezultatu telefonskega glasovanja (297) zmanjkalo 79 točk, zaradi prevelike razlike do Avstrije pri strokovnih žirijah (198 točk!, 14. mesto pri strokovnih žirijah). Avstrijec pa je na telefonskem glasovanju osvojil 4. mesto s 178 točkami.
Tretjeuvrščena Estonija je prejela točke od 21. strokovnih žirij: nobene dvanajstici, 2 desetici in manj. Na telefonskem glasovanju pa je Estonija prejela točke od vseh držav, razen od Francije, ki ji ni namenila točk. Prejela je 5 dvanajstic, 4 desetice in 7 osmic, kar pomeni da je bila na enem izmed prvih treh mest v 16 državah. Največ 17 točk je Estonija prejela od Litve, Italije in Hrvaške, najmanj pa od Francije, ki ji ni namenila nobene točke, ne strani gledalcev kot tudi ne s strani strokovne žirije. Estonija je bila pri strokovnih žirijah na devetem mestu, na telefonskem glasovanju pa na drugem mestu.
Četrtouvrščena Švedska, ki je veljala za veliko favoritko za zmago, je prejela točke od 21. strokovnih žirij: 1 dvanajstica (Islandija), 3 desetice, 2 osmici in manj. Na telefonskem glasovanju je prejela točke od vseh držav, razen od Cipra in Francije. Prejela je 4 dvanajstice, 1 desetico, 4 osmice in manj. Švedska je pri strokovnih žirijah zasedla šesto mesto, na telefonskem glasovanju pa tretje mesto.
Petouvrščeni Italija je prejela točke od 22. strokovnih žirij, od tega 6 dvanajstic, 2 desetici, 3 osmice in manj. Na telefonskem glasovanju je prejela točke od 18. držav, od tega 1 dvanajstico (Slovenija!), 2 desetici, 3 osmice in manj. Italija je bila četrta po strokovnih žirijah, na telefonskem glasovanju pa je zasedla 10. mesto. Največ, skupaj 24 točk, ji je namenila Slovenija! Po 20 točk pa Portugalska in Švica.
Dvanajstice oz. »douze pointe«
Pri glasovanju strokovnih žirij je vsaj eno dvanajstico prejelo 13 držav: Avstrija, Švica, Francija, Italija, Švedska, Latvija, Grčija, Finska, Združeno kraljestvo, Nemčija, Izrael, Albanija, Armenija. Največ dvanajstic (8) je prejela Avstrija, 6 jih je prejela Italija, 5 pa Francija.
Na telefonskem glasovanju je vsaj eno dvanajstico prejelo prav tako 13 držav: Izrael, Estonija, Švedska, Albanija, Ukrajina, Poljska, Grčija, Italija, Nemčija, Litva, Latvija, Armenija, San Marino. Največ dvanajstic je prejel Izrael, in sicer 13, kar pomeni, da je zmagal v tretjini držav. Estonija je prejela 5 dvanajstic, Švedska pa 4. Zmagovalka Avstrija ni prejela nobene dvanajstice, kar pomeni, da ni zmagala na telefonskem glasovanju v nobeni državi.
Kako sta glasovala Slovenija in Preostali svet
Slovenija je svoje točke v skupnem seštevku podelila takole: Italija 24 točk, Avstrija 20, Estonija 14, Švedska 11, Ukrajina 8, Švica 8, Albanija 8, Izrael 6, Norveška 4, Nizozemska 4, Luksemburg 4, Francija 3, Portugalska 1 in Islandija 1. Točke smo tako podelili 14. državam.
Strokovna žirija in gledalci so le šestim državam točke podelili oboji (Italija, Avstrija, Estonija, Švedska, Ukrajina, Norveška), pri osmih državah pa so se mnenja razhajala. Enako število sta podelili Italiji (12), Avstriji (10), Estoniji (7) in Norveški (2).
Slovenska strokovna žirija: Italija 12, Avstrija 10, Švica 8, Estonija 7, Švedska 6, Ukrajina 5, Nizozemska 4, Francija 3, Norveška 2, Portugalska 1.
Slovensko telefonsko glasovanje: Italija 12, Avstrija 10, Albanija 8, Estonija 7, Izrael 6, Švedska 5, Luksemburg 4, Ukrajina 3, Norveška 2, Islandija 1.
Slovensko strokovno žirijo so sestavljali Gregor Strasbergar, Ana Soklič, Eva Boto, Jon Vitezič in Urban Koritnik.
Preostali svet je svoje točke v finalu podelil takole: Izrael 12, Albanija 10, Ukrajina 8, Grčija 7, Švedska 6, Finska 5, Poljska 4, Španija 3, Estonija 2 in Avstrija 1.

Strokovna žirija vs. gledalci
Čeprav se na prvi pogled zaradi Avstrije in Izraela zdi, da so imele strokovne žirije in gledalci povsem različen okus, temu ob podrobnejšem pogledu vendarle ni povsem tako, a so vseeno nekateri razkoraki precej globoki.
Top 10
Šest držav (lani sedem) so med najboljših deset uvrstile tako strokovne žirije, kot gledalci – to so Avstrija, Estonija, Švedska, Italija, Grčija in Finska. Le pri Grčiji je prišlo do konsenza, saj je bila 8. tako pri gledalcih, kot pri žirijah (tudi Armenija na 18. mestu). Finska je bila prav tako blizu, saj je bila 9. pri gledalcih in 10. pri žirijah. Enak razmak mest med strokovno žirijo in gledalci (4) je bil pri Avstriji in Švedski, le da je bila prva boljša pri žirijah, druga pa pri gledalcih. Italija je imela razkorak šestih mest, Estonija pa kar 7, saj je bila 2. pri gledalcih in 9. pri žirijah. Švica, Francija, Nizozemska in Latvija pa so države, ki jih med top 10 niso uvrstili gledalci, a so po strokovnih žirijah štiri mesta med prvih 7.
Največji razkoraki med gledalci in strokovnimi žirijami so bili pri naslednjih državah:
Ukrajina je pri gledalcih bila 6., pri strokovnih žirijah 15. (9 mest razlike).
Islandija je pri gledalcih bila 17., pri strokovnih žirijah 26. (9 mest razlike).
Norveška je pri gledalcih bila 12., pri strokovnih žirijah šele 23. (11 mest razlike).
Albanija je pri gledalcih bila 5., pri strokovnih žirijah šele 16. (11 mest razlike).
Izrael je pri gledalcih bila 1., pri strokovnih žirijah šele 14. (13 mest razlike).
Poljska je pri gledalcih bila 7., pri strokovnih žirijah šele 24. (17 mest razlike).
Latvija je pri strokovnih žirijah bil 7., pri gledalcih 16. (9 mest razlike).
Nizozemska je pri strokovnih žirijah bila 5., pri gledalcih 15. (10 mest razlike).
Francija je pri strokovnih žirijah bila 3., pri gledalcih 14. (11 mest razlike).
Malta je pri strokovnih žirijah bila 12., pri gledalcih 23. (11 mest razlike).
Združeno kraljestvo je pri strokovnih žirijah bilo 11., pri gledalcih pa zadnje 26. (15 mest razlike).
Največji razkorak pa se je letos zgodil pri gostiteljici Švici. Švica je pri strokovnih žirijah bila 2., pri gledalcih 25. (23 mest razlike), od strokovne žirije je prejela 214 točk od gledalcev pa nič.
Lani je pri desetih državah bilo več kot 10 mest razlike, največ pri Hrvaški (18 mest razlike), medtem ko je letos več kot 10 mest razlike pri devetih državah (največ Švica 23 mest razlike).

Mesta v polfinalu vs. mesta v finalu
Tudi polfinalni rezultati so se letos lepo preslikali v finale.
Prvih pet iz vsakega polfinala je pristalo na prvih 13. mestih v finalu, mednje so se vrinile Švica, Italija in Francija. Zanimivo je, da sta Avstrija in Estonija, ki sta bili v polfinalu peti, na koncu zasedli 1. in 3. mesto.
Zadnji dve mesti v prvem polfinalu sta zasedli Malta in Armenija, ki sta v finalu izboljšali svoje končno mesto – Armenija je bila 20., Malta pa 17. Islandija je v finalu dosegla slabši izid, saj je bila v finalu predzadnja, v polfinalu pa 6.
Zadnji dve mesti v drugem polfinalu sta zasedli Portugalska in San Marino. San Marino je tudi v finalu ostal zadnji (26.), medtem ko je Portugalska rahlo izboljšala rezultat, saj je bila na koncu 21. Luksemburg in Danska sta v finalu dosegli slabši izid, saj sta zaostali za Armenijo, ki je bila v polfinalu za njima (10.).
Stavnice
Stavnice so letos drugič zapored napačno napovedale zmagovalca Pesmi Evrovizije. In to z velikim odstotkom. Pred tem so stavnice 4 leta zapored pravilno napovedale zmagovalca.
Stavnice so letos namreč Švedski prepričljivo napovedovale zmago s kar 49% verjetnostjo, lani so Hrvaški napovedovale zmago z 52% verjetnostjo.
Drugo mesto so stavnice napovedale Avstriji (21%), tretje pa Franciji (8%).
Stavnice so letos pravilno napovedale le tri države med Top 5 – Avstrija, Estonija in Švedska, a za nobeno pravilnega končnega mesta. Med Top 3 so pravilno napovedale le Avstrijo (Švedska je bila 4., Francija pa 7.)
Če pogledamo najboljših deset, so pravilno napovedale sedem držav (tako kot lani!), zgrešile so pri Franciji, Nizozemski in Malti; namesto teh so se med najboljših deset uvrstile Italija, Grčija in Ukrajina.
Stavnice so napačno napovedale zadnje mesto Portugalski, ki je končala kot 21. San Marino, ki je končal kot zadnji, pa so stavnice napovedale 20. mesto.
Največji padec med stavnicami in končnim mestom so zabeležile Finska, Malta, Islandija in Španija, ki so končale 7 mest nižje, kot so jim napovedovale stavnice. Lani je bil največji padec 14. mest. Tudi Nizozemska je na koncu pristala 6 mest nižje, kot so ji napovedale stavnice (12., stavnice 6.).
Največji vzpon glede na stavnice pa sta zabeležila Grčija in Latvija; Grčiji so stavnice napovedale 15. mesto, pa je bila na koncu 6., Latviji pa 22. mesto, a je bila na koncu 13. (9 mest razlike). 8 mest razlike je zabeležila še Litva (stavnice 24., končno 16.), 7. mest pa Ukrajina (stavnice 16., končno 9.) in Poljska (stavnice 21., končno 14.).
Iz tega lahko zaključimo, da se po eni strani stavnice niso tako veliko motile pri končnih mestih, saj je največja razlika bila 9 mest (lani 14.), so pa precej zgrešile pri vrstnem redu, predvsem pri prvih desetih. Natančno pa končnega mesta stavnice niso pravilno napovedale nobeni izmed 26. držav v finalu!
Stavnice so pravilno napovedale uvrstitev v finale 16. državam, zgrešile so pri Cipru, Belgiji, Češki, Avstraliji. Namesto teh se je v finale uspelo uvrstiti Portugalski, Islandiji, Latviji in Danski.

Ob koncu pa še ena zanimivost, Avstrija je lansko Pesem Evrovizije končala na predzadnjem 24. mestu, letos pa je domov odnesla veliki kristalni mikrofon. Obratno je Hrvaška lani končala kot druga, a se ji letos ni uspelo uvrstiti niti v finale. Tako lepo vidimo, da si lahko eno leto pri vrhu, spet drugo pa povsem na dnu – in obratno. To je pač Pesem Evrovizije. Razen, če si Ukrajina, Švedska ali Izrael … Ampak to je tema za povsem drugo (tudi politično) debato.