Statut Kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija

Statut Kluba ljubiteljev Evrovizijske
popevke OGAE Slovenija

I.   SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki se združujejo zaradi skupno določenih interesov.

2. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija preneha s svojim delovanjem po volji članov, s spojitvijo z drugimi klubi, s pripojitvijo k drugemu društvu ali po samem zakonu. Društvo sprejme sklep o prenehanju društva z dvotretjinsko večino prisotnih članov na seji občnega zbora.

Po prenehanju delovanja društva se premoženje društva, po poravnavi vseh obveznosti, prenese na sorodno društvo, ustanovljeno na podlagi ZDru-1, če takega društva ni, se premoženje prenese na lokalno skupnost. Proračunska sredstva se vrnejo proračunu.

3. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija se ne sme ustanoviti oziroma ne sme opravljati pridobitne dejavnosti.

4. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija samostojno določi namen, cilje, naloge, dejavnost ter način delovanja, ki so opisani v nadaljevanju statuta.

5. člen

Vsakdo, ki v tekočem koledarskem letu dopolni 18 let, ima možnost postati član in delovati v društvu pod enakimi pogoji.

6. člen

Delovanje Kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija je javno. O dejavnostih kluba se člane kluba obvešča z elektronsko pošto in internim glasilom (Refren), širša javnost pa bo obveščena na spletnih straneh kluba. Za zagotavljanje javnosti članom in širši javnosti je odgovoren predsednik društva.

7. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija ima svoj žig, v katerem je izpisano celotno ime.

II.   DELOVANJE KLUBA LJUBITELJEV EVROVIZIJSKE POPEVKE OGAE SLOVENIJA

Ime in sedež društva

8. člen

Originalno in polno ime društva se glasi "Klub ljubiteljev Evrovizijske popevke OGAE Slovenija" ali krajše "Klub OGAE Slovenija".

Sedež društva se nahaja v Ljubljani na poslovnem naslovu Rimska cesta 22A, 1000 Ljubljana, Slovenija.

Sedež se lahko prestavi v drug kraj v Sloveniji, če se s tem strinja večina prisotnih na občnem zboru društva.

Namen, cilji in naloge društva

9. člen

Namen društva je združevanje ljubiteljev evrovizijskih festivalov, udeleževanje raznih koncertov, tako slovenskih kot tujih, omogočiti članom društva pravico do glasovanj in izbora slovenskih predstavnikov ter udeleževanja članov na festivalih in koncertih.

10. člen

Cilji društva:

  • združevanje ljubiteljev tekmovanja Eurovision Song Contest,
  • dobra promocija slovenskega predstavnika na Eurovision Song Contest tekočega leta v javnih občilih, na spletu, ipd.,
  • povečati število članov Kluba OGAE Slovenija.

Naloge društva:

  • sodelovanje in morebitna pomoč pri izvedbi slovenskega izbora za Eurovision Song Contest,
  • sodelovanje z nacionalno RTV SLO (razvedrilni program) o informiranju glede slovenskega izbora za Eurovision Song Contest,
  • organiziranje izbora ter glasovanja za slovenskega predstavnika za"OGAE Second Chance Contest",
  • organiziranje izbora ter glasovanja za slovenskega predstavnika za"OGAE Song Contest",
  • organiziranje izbora ter glasovanja za slovenskega predstavnika za"OGAE Video Contest",
  • promocija slovenske glasbe in izvajalcev izven meja Republike Slovenije v skladu z veljavnimi predpisi,
  • organizacija večdnevnega družabnega srečanja članov društva, ljubiteljev glasbe, ki niso člani društva, ter povabljenih gostov iz tujine, ki so člani OGAE klubov po svetu, in sicer enkrat letno.

III.   OGAE SECOND CHANCE CONTEST (OGAE SCC

11. člen

Izbor slovenske pesmi za OGAE Second Chance Contest (OGAE SCC) sev društvu izvede le v tistem letu, ko ima Slovenija pravico do nastopa na tekmovanju Eurovision Song Contest in ko ima Slovenija svoj nacionalni izbor, na katerem je izbran predstavnik za Eurovision Song Contest.
Vsak član društva ima pravico sodelovati pri izboru slovenskega predstavnika za OGAE SCC. Izbira se med vsemi pesmimi, ki so sodelovale na nacionalnem izboru, izvzeta je le zmagovalka.

Zbiranje glasovnic in seštevanje glasov izvede koordinator tekmovanj. Zmagovalno pesem nato koordinator tekmovanj predstavi državi, ki v tistem letu gosti OGAE SCC. Časovni okvir izvedbe glasovanja je odvisen od organizatorja OGAE SCC.

Člani sodelujejo tudi pri glasovanju na mednarodnem izboru. Pravila glasovanja ter roke v tem primeru postavi tisti OGAE klub, ki je organizator.
V primeru zmage Slovenije na OGAE SCC, se v Sloveniji v naslednjem letu organizira tekmovanje za OGAE SCC. O njegovi organizaciji se člani društva dogovorijo na izrednem občnem zboru.

IV.   OGAE SONG CONTEST (OGAE SC)

12. člen

OGAE Song Contest (OGAE SC) je tekmovanje pesmi, ki jih izberejo klubi OGAE po Evropi in svetu ter poteka enkrat letno. Organizira ga država, katere pesem je prejšnje leto zmagala na OGAE SC.

Slovenski izbor za OGAE SC poteka podobno kot za OGAE SCC. Koordinator tekmovanj, ki je zadolžen za izbor, objavi razpis za predloge in po koncu razpisa objavi spisek vseh sodelujočih skladb na tekmovanju ter obvesti člane OGAE Slovenija. Člani glasujejo po sistemu, ki ga določi koordinator tekmovanj in do roka, ki je takrat določen. Ko je rok za oddajo glasov končan, koordinator tekmovanj objavi končno lestvico skladb in organizatorju tega tekmovanja pošlje podatke o našem izboru. Člani sodelujejo tudi pri glasovanju na mednarodnem izboru. Pravila glasovanja in roke v tem primeru postavi tisti OGAE klub, ki je organizator. Koordinator tekmovanj je predsednik slovenske žirije za OGAE SC. V primeru zmage Slovenije na OGAE SC, se v Sloveniji v naslednjem letu organizira tekmovanje za OGAE SC. O njegovi organizaciji se člani društva dogovorijo na izrednem občnem zboru.

V.   OGAE VIDEO CONTEST (OGAE VC)

13. člen

OGAE Video Contest (OGAE VC) je tekmovanje videospotov pesmi sodelujočih držav, kjer je večji poudarek na produkciji videospota kot na pesmi. Postopki glasovanja in izbora pa so isti kot za OGAE Song Contest.

VI.   NAČIN VČLANJEVANJA IN PRENEHANJE ČLANSTVA

14. člen

Včlanjevanje v društvo je prostovoljno. Član lahko postane vsaka polnoletna oseba. Vsak posameznik, ki se prvič včlani v društvo, izpolni prijavnico in jo pošlje po pošti na sedež društva ali na elektronski naslov društva.

Članarina se plačuje letno. Član mora plačati članarino za tekoče leto v roku, ki ga določi vodstvo društva. Višina članarine za naslednje leto se določi na občnem zboru.

Članstvo preneha:

  • če član ne plača članarine (črtanje članov opravi predsednik društva),
  • če deluje v nasprotju z interesi društva ali če se ne ravna po statutu društva (člana izključi disciplinska komisija),
  • če se sam izpiše iz društva (to naredi z izpolnjeno izpisnico, ki jo pošlje po pošti na sedež društva ali na elektronski naslov društva).

Člani društva imajo pravico biti izvoljeni v organe društva.

Samo člani društva imajo pravico in dolžnosti predlagati in voliti organe društva, glasovati pri izboru slovenskega predstavnika za OGAE Second Chance Contest, OGAE Song Contest in OGAE Video Contest ter biti predstavnik slovenske žirije pri omenjenih tekmovanjih.

Dolžnosti članov:

  • udeležba na rednih in izrednih občnih zborih društva,
  • redno plačevanje članarine za tekoče leto v določenem roku,
  • spoštovanje temeljnega akta društva.

VII.   ORGANI DRUŠTVA

15. člen

Klub ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija ima naslednje organe:

  • vodstvo (predsednik društva, generalni sekretar, koordinator tekmovanj),
  • disciplinsko komisijo (3 člani),
  • občni zbor.

Naloge posameznih organov

16. člen

Občni zbor, ki ga sestavljajo vsi člani društva, se sestaja vsaj enkrat letno. Občni zbor skliče predsednik društva. Vabilo s predlaganim dnevnim redom morajo člani občnega zbora prejeti najmanj 14 dni pred predlaganim datumom seje. Če ni posebej določeno, zadostuje za sprejem posameznega sklepa navadna večina vseh navzočih članov zbora.

Občni zbor je sklepčen, če je navzočih vsaj polovica članov društva. Če občni zbor ni sklepčen ob napovedani uri, se seja odloži za 30 min. Po tem času je občni zbor sklepčen, če je prisotnih najmanj sedem članov društva.

Občni zbor voli vodstvo društva ter disciplinsko komisijo. Občni zbor obravnava in sprejema spremembe temeljnega akta. Zapisnik seje občnega zbora mora biti podpisan s strani predsedujočega na seji in zapisnikarja, ki se ju določi na seji.

Izredni občni zbor skliče generalni sekretar društva na pobudo vodstva društva ali na pobudo 1/3  članov društva. Izredno sejo mora generalni sekretar sklicati v roku 30 dni od vložitve pobude za izredni občni zbor. Če izredne seje generalni sekretar ne skliče v določenem roku, lahko izredno sejo skličejo pobudniki sami. Izredni občni zbor odloča le o zadevi, za katero je sklican.

Občni zbor se lahko izvede tudi na korespondenčni način z uporabo informacijske tehnologije ali pisno po pošti. Za sklic in izvedbo tovrstnega zasedanja se smiselno uporabljajo določbe temeljnega akta,ki opredeljujejo sklic in izvedbo običajne seje občnega zbora.

Naloge občnega zbora so:

  • voli in razrešuje predsednika,
  • voli in razrešuje disciplinsko komisijo,
  • voli in razrešuje generalnega sekretarja,
  • voli in razrešuje koordinatorja tekmovanj,
  • kot drugostopenjski organ odloča o izključitvi članov iz društva,
  • sprejema spremembe in dopolnitve statuta,
  • sprejema finančni načrt društva,
  • opravlja nadzor nad finančnim poslovanjem ter nad organi društva.

17. člen

Vodstvo predstavlja izvršilni organ društva. Vodstvo je sklepčno ob prisotnosti vseh treh članov vodstva. Vodstvo ima redno sejo, ki jo skliče predsednik društva in izredno sejo, ki jo skliče generalni sekretar ali koordinator tekmovanj. Če na začetku seje vodstvo ni sklepčno, se zasedanje odloži za 30 minut. Na sejah generalni sekretar vodi zapisnik, ki ga na koncu podpišejo vsi člani vodstva.

Seja vodstva društva se lahko izvede tudi na korespondenčni način z uporabo informacijske tehnologije ali pisno po pošti. Za sklic in izvedbo tovrstnega zasedanja se smiselno uporabljajo določbe temeljnega akta, ki opredeljujejo sklic in izvedbo običajne seje vodstva društva.

Naloge vodstva so:

  • organizirajo družabna srečanja članov in gostov iz tujine,
  • odloča o nepravilnostih v društvu in o tem poroča občnemu zboru.

Vodstvo društva je za svoje delovanje odgovorno občnemu zboru.

18. člen

Naloge predsednika so:

  • predstavlja in zastopa društvo znotraj in pred javnostjo,
  • sklicuje in vodi zasedanje vodstva društva ter seje občnega zbora društva,
  • dogovarja se z odgovornimi osebami na RTV SLO za sodelovanje pri projektu nacionalnega izbora za Eurovision Song Contest in ogled prireditve ter možnost ogleda drugih festivalov na slovenskih tleh,
  • dogovarja se z drugimi klubi za možnost ogleda tujih nacionalnih izborov za Eurovision Song Constest,
  • odgovoren je za finančno in materialno poslovanje društva,
  • nadzoruje in skrbi za izdajanje internega glasila, ki člane obvešča o novicah glede delovanja društva in o vsem,kar je povezano z interesno dejavnostjo društva,
  • zbira in vodi vso evidenco glasovanja za tekmovanja na glasbenih področjih (OGAE SCC, OGAE SC, OGAE VC).

19. člen

Naloge generalnega sekretarja so:

  • je namestnik predsednika in ob odsotnosti predsednika vodi seje društva,
  • kontaktna oseba za stike z javnostjo,
  • na sejah vodstva društva in občnih zborih vodi zapisnik,
  • skrbi za komunikacijo s tujino in obvešča tuje klube o dogodkih v Sloveniji na glasbenem področju,
  • redno odgovarja na elektronsko pošto,ki prihaja iz tujine,
  • skrbi za sprejem in morebitno nastanitev članov tujih OGAE klubov, ki se predhodno najavijo na obisk v Slovenijo
  • če je generalni sekretar , o tem obvesti predsednika, ki v tem primeru določi njegovega namestnika,
  • zbira prijave članov za ogled slovenskega nacionalnega izbora in tujih nacionalnih izborov za Eurovision Song Contest, prav tako zbira prijave za ostale festivale na slovenskih tleh.

20. člen

Naloge koordinatorja tekmovanj so:

  • sprejema in obdeluje glasovnice za OGAE Second Chance Contest,
  • sprejema in obdeluje glasovnice za OGAE Song Contest,
  • sprejema in obdeluje glasovnice za OGAE Video Contest.

21. člen

Disciplinsko komisijo sestavljajo 3 člani. Njen predsednik je tisti, ki je na občnem zboru dobil največ glasov; če je število glasov bilo enako, se predsednika voli ponovno. Če tudi po drugem glasovanju ni kandidata, ki bi dobil večino glasov, predsednika določi žreb. Disciplinska komisija je sklepčna, če so prisotni vsi njeni člani. Na sestankih se vodi zapisnik, ki se ga podpisanega pošlje predsedniku društva.

Seja disciplinske komisije se lahko izvede tudi na korespondenčni način z uporabo informacijske tehnologije ali pisno po pošti. Za sklic in izvedbo tovrstnega zasedanja se smiselno uporabljajo določbe temeljnega akta, ki opredeljujejo sklic in izvedbo običajne seje disciplinske komisije.

Naloge disciplinske komisije:

  • nadzoruje pravilnosti v načinu dela v društvu,
  • nadzoruje pravilnosti v načinu dela v društvu,
  • ugotavlja nepravilnosti v društvu in o njih poroča vodstvu društva,
  • obravnava in občnem zboru v potrditev pošilja spremembe statuta,
  • ugotavlja kršitve statuta društva,
  • odloča o izključitvi članov kot prvostopenjski organ na predlog članov.

Disciplinska komisija je za svoje delovanje odgovorna občnemu zboru društva.

Način volitev organov ter njihova mandatna doba oz. imenovanja in razrešitve

22. člen

Predsednika volijo člani za mandatno dobo enega leta oziroma do naslednjega občnega zbora. Redni občni zbor se mora sklicati do konca februarja tekočega leta. Predsednika se voli na redni seji občnega zbora društva. Člani društva predlagajo imena kandidatov za predsednika (predloge) vsaj osem dni pred začetkom občnega zbora. Predlagani kandidat se mora s kandidaturo strinjati. Volitve so tajne, vodi jih volilna komisija, ki jo določi občni zbor. Predsednik postane tisti, ki zbere največ glasov od na seji prisotnih članov. V primeru neodločenega izida se tajne volitve ponovijo, vendar brez glasovanja trenutnega predsednika. Če tudi po drugem glasovanju ni kandidata z večino glasov, se predsednika določi z žrebom. Določena oseba je lahko predsednik neomejeno število mandatov.

Volitve predsednika so lahko tudi pred iztekom mandata predsednika. V tem primeru gre za izredne volitve in nastopijo,če je predsedniku podana nezaupnica ali pa ta sam odstopi z mesta predsednika. Nezaupnico predsedniku lahko izdata 2 člana iz vodstva društva ali vsaj 5 članov društva. Nezaupnico se poda pisno vsem članom vodstva, v kateri so podani razlogi za izdajo nezaupnice ter podpisi članov, ki so nezaupnico izdali. V 14 dneh po vložitvi nezaupnice ali odstopu predsednika se skliče izredna seja občnega zbora, na kateri potekajo izredne volitve.

Koordinatorja tekmovanj, generalnega sekretarja in disciplinsko komisijo se voli na enak način kot predsednika.Funkcije so razrešeni v primeru, če tako odloči občni zbor.

VIII.   FINANCIRANJE DRUŠTVA

23. člen

Društvo lahko pridobiva sredstva za svoje delovanje:

  • s članarino,
  • z darili in volili,
  • s prispevki donatorjev,
  • iz javnih sredstev in
  • iz drugih virov.

Če društvo pri opravljanju svoje dejavnosti ustvari presežek prihodkov nad odhodki, ga mora porabiti za izvajanje dejavnosti, za katero je bilo ustanovljeno. Vsaka delitev premoženja društva med njegove člane je nična.

24. člen

Sredstva, ki jih pridobi društvo za svojo dejavnost, se zbirajo na transakcijskem računu društva. S temi sredstvi razpolaga izključno Klub OGAE Slovenija ob upoštevanju zakonitosti (davčni in drugi predpisi), v njegovem imenu pooblaščeni član vodstva.

Društvo vodi le knjigo prejemkov in izdatkov(blagajniški dnevnik), preostali podatki za letno poročilo pa se zagotovijo z letnim popisom in ocenitvijo.

IX.   KONČNE DOLOČBE

V statutu uporabljeni izrazi, zapisani v slovnični obliki moškega spola, so uporabljeni kot nevtralni in veljajo enakovredno za oba spola.

Statut društva začne veljati z dnem sprejetja na občnem zboru.

Ljubljana, 29. 4. 2016