Pravilnik o pripravi in sprejemanju pravilnikov
Na podlagi 16. člena statuta Kluba ljubiteljev evrovizijske popevke OGAE Slovenija (v nadaljevanju klub), ki ga zastopa predsednik kluba Jan Vehar, sprejme občni zbor naslednji
PRAVILNIK O PRIPRAVI IN SPREJEMANJU PRAVILNIKOV
KLUBA OGAE SLOVENIJA
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
S tem pravilnikom se urejajo pravice, obveznosti in odgovornosti v zvezi s pripravo in sprejemanjem novega pravilnika. S tem pravilnikom se ureja pot, kdo pravilnik predlaga, kdo napravi osnutek in kako ter kdo pravilnik v klubu sprejme.
II. KRITERIJI ZA PRAVILNIK
2. člen
Obstajati mora tehten razlog, da se v klubu pripravi in potrdi nov pravilnik.
Kriteriji za pripravo novega pravilnika so:
- gre za področje delovanja kluba, ki do sedaj še ni bilo urejeno s pravilnikom,
- pravilnik je potreben zaradi izbirnega postopka, ki ga zahteva določeno področje delovanja kluba,
- pravilnik je potreben za podrobno opredelitev izvajanja določenega člena v statutu kluba.
III. POSTOPEK PRIPRAVE IN SPREJEMANJA PRAVILNIKA
3. člen
(1) Postopek priprave osnutka pravilnika s strani vodstva kluba
Ko vodstvo na svoji seji ugotovi potrebo po novem pravilniku, to tudi pripravi osnutek novega pravilnika. Ko je osnutek pravilnika vsebinsko končan, ga vodstvo na svoji seji z glasovanjem ZA ali PROTI sprejme. Zadostuje navadna večina.
Osnutek pravilnika, ki ga vodstvo potrdi, se nato pošlje v presojo disciplinski komisiji kluba, ki preveri, ali osnutek pravilnika ustreza kriterijem v drugem členu tega pravilnika. Disciplinska komisija nato na svoji seji osnutek pravilnika sprejme ali zavrne z glasovanjem ZA ali PROTI. Zadostuje navadna večina. Če ga zavrne, potem v poročilu zapiše razloge za njegovo zavrnitev in predlaga ustrezne popravke, ter ga vrne v presojo vodstvu kluba.
Ko osnutek pravilnika potrdita tako vodstvo kluba, kot tudi disciplinska komisija, se nov pravilnik predstavi članom in se njegovo obravnavo ter sprejemanje uvrsti na dnevni red rednega občnega zbora. Če je pravilnik takšen, da ga je zaradi nujnosti potrebno obravnavati in sprejeti med dvema rednima občnima zboroma, mora vodstvo sprejeti sklep za sklic izrednega občnega zbora, za kar mora pridobiti pozitivno mnenje disciplinske komisije, ki je predhodno osnutek pravilnika že sprejela. Izredni občni zbor v skladu s statutom kluba nato skliče generalni sekretar kluba.
(2) Priprava osnutka pravilnika s strani skupine članov kluba
Osnutek pravilnika lahko pripravi tudi skupina članov kluba. Osnutek pravilnika mora skupina članov kluba pripraviti v skladu s tem pravilnikom. Pod osnutek pravilnika se mora podpisati najmanj tretjina članov kluba.
Osnutek pravilnika, podpisan s strani najmanj tretjine članov kluba, se nato pošlje v presojo vodstvu kluba, ki preveri ustreznost osnutka pravilnika. Če je osnutek pravilnika ustrezen, vodstvo o njem glasuje ZA ali PROTI, zadostuje navadna večina. Če vodstvo kluba ugotovi, da je osnutek pravilnika neustrezen ali pa ga z glasovanjem zavrne, lahko pozove skupino članov kluba k dopolnitvi ali pa osnutek pravilnika zavrže. V obeh primerih mora vodstvo kluba izdati zapisnik seje z obrazložitvijo za zavrnitev ali zavrženje osnutka pravilnika.
Če se skupina članov kluba z odločitvijo vodstva ne strinja, lahko osnutek pravilnika skupaj z zapisnikom vodstva kluba predloži disciplinski komisiji kluba, ki preveri, ali osnutek pravilnika ustreza kriterijem v drugem členu tega pravilnika. Disciplinska komisija nato na svoji seji osnutek pravilnika sprejme ali zavrne z glasovanjem ZA ali PROTI. Zadostuje navadna večina. Če ga zavrne, potem v poročilu zapiše razloge za njegovo zavrnitev in predlaga ustrezne popravke, ter ga izroči skupini članov kluba, ki je osnutek pravilnika predložila. Disciplinska komisija z osnutkom pravilnika, ki ga predlaga skupina članov kluba, seznani tudi vodstvo kluba.
Če se skupina članov kluba ne strinja z mnenjem disciplinske komisije, lahko svoj osnutek pravilnika predstavi samo na rednem občnem zboru kluba, in sicer pod točno razno. Občni zbor nato napravi razpravo o osnutku in predlaga popravke ali spremembe osnutka pravilnika. Občni zbor lahko s sklepom odloči, da osnutek pravilnika zavrže ali pa odloči, da bo predal dopolnjen osnutek v ponovno presojo disciplinski komisiji.
(3) Predstavitev, razprava in sprejemanje pravilnika
Članom je potrebno osnutek pravilnika, ki ga pripravi vodstvo kluba, poslati najmanj 14 dni pred načrtovanim rednim ali izrednim občnim zborom, na katerem se bo osnutek pravilnika obravnaval in potrjeval. Osnutek se članom pošlje preko elektronske pošte ali pa jim je dostopen preko članske spletne strani.
Na začetku rednega ali izrednega občnega zbora mora generalni sekretar ugotoviti sklepčnost občnega zbora, kot to izhaja iz statuta kluba. Če občni zbor v skladu s statutom kluba ni sklepčen, se lahko nadaljuje vsebinska razprava o osnutku pravilnika, ne more pa se izvesti kakršnokoli glasovanje o osnutku pravilnika.
Če osnutek pravilnika predloži skupina članov, ga mora vsaj 21 dni pred rednim občnim zborom poslati generalnemu sekretarju kluba, ta pa ga je dolžan razposlati članom kluba in jih obvestiti, kdo je predlagatelj osnutka pravilnika (poimenski seznam skupine članov, ki osnutek pravilnika predlagajo), ter da bo razprava o osnutku pravilnika potekala na dnevnem redu pod točko razno.
Na rednem ali izrednem občnem zboru predstavnik vodstva prisotnim članom vsebinsko predstavi osnutek pravilnika.
Po predstavitvi pravilnika sledi razprava, na kateri lahko člani povedo svoje mnenje o osnutku pravilnika in predlagajo morebitne popravke ali izboljšave osnutka pravilnika.
Če so popravki vsebinsko majhni in se lahko ustrezno vnesejo že na občnem zboru, potem lahko občni zbor po končani razpravi nadaljuje s potrjevanjem pravilnika. Če je popravkov preveč ali pa so potrebni večji popravki, ki zahtevajo več časa, se potrjevanje pravilnika prestavi na naslednji občni zbor (redni ali izredni).
Po končani razpravi na občnem zboru sledi najprej glasovanje, ali se bo osnutek pravilnika v takšni obliki potrjeval na tem občnem zboru. Glasuje se ZA ali PROTI. Za to, da se preide na glasovanje o potrjevanju pravilnika, je dovolj navadna večina prisotnih članov.
Če navadna večina prisotnih članov glasuje ZA, potem osnutek pravilnika postane pravilnik in se ga da na glasovanje o potrjevanju pravilnika.
Pri potrjevanju pravilnika se glasuje ZA ali PROTI. Če navadna večina prisotnih članov glasuje ZA, potem je pravilnik sprejet in stopi v veljavo.
IV. NADZOR NAD IZVAJANJEM DOLOČB TEGA PRAVILNIKA
4. člen
Nadzor nad izvajanjem določb tega pravilnika opravlja disciplinska komisija.
V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
5. člen
(1) Kršitve pravilnika
Neizpolnjevanje določil tega pravilnika ali ravnanje v nasprotju z njegovimi določili, predstavlja hujšo kršitev in je lahko podlaga za začetek postopka pred disciplinsko komisijo za izključitev člana.
(2) Popravek pravilnika
Na že potrjen in sprejet pravilnik lahko vodstvo kluba predlaga popravek pravilnika. Popravek pravilnika vodstvo preda v presojo disciplinski komisiji, ki preveri, ali popravek pravilnika ustreza kriterijem v drugem členu tega pravilnika. Disciplinska komisija nato na svoji seji popravek pravilnika sprejme ali zavrne z glasovanjem ZA ali PROTI. Zadostuje navadna večina. Če ga zavrne, potem v poročilu zapiše razloge za njegovo zavrnitev in predlaga ustrezne popravke, ter ga vrne v presojo vodstvu kluba.
Popravek pravilnika, ki ga potrdita tako vodstvo, kot disciplinska komisija kluba, se obravnava na naslednjem rednem občnem zboru kluba. Če je popravek pravilnika takšen, da ga je zaradi nujnosti potrebno obravnavati in sprejeti med dvema rednima občnima zboroma, mora vodstvo sprejeti sklep za sklic izrednega občnega zbora, za kar mora pridobiti pozitivno mnenje disciplinske komisije, ki je predhodno popravek pravilnika že sprejela. Izredni občni zbor v skladu s statutom kluba nato skliče generalni sekretar kluba.
6. člen
Ta pravilnik začne veljati z dnem 19. 5. 2024.
Pravilnik se nahaja pri predsedniku kluba in predsedniku disciplinske komisije kluba, članom pa je dostopen na članskih spletnih straneh kluba.
V Ljubljani, dne 19. 5. 2024
v imenu vodstva kluba
David Sopotnik
generalni sekretar